کد مطلب : 45327
تاریخ انتشار: جمعه ۱۷ دی ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۰:۰۰
آیت الله العظمی صافی در پیامی به جشنواره ادبی «شکوه امامت»:
اولین همایش امام حسن عسکری(ع) افتخار بزرگی برای برگزار کنندگان آن است/شعر و شاعري يکي از فنون جميله و آيات الهيه است
Share/Save/Bookmark

قم نیوز: اشعار شعرا در ستايش و سپاس خداوند متعال، در مدايح حضرت رسول اکرم و اهل بيت عليهم‌السلام، در مواعظ و نصايح و آداب و اخلاق، در بيان عظمت کائنات زمين و آسمان، و وصف طبيعت، و در رشته‌هاي مختلف فني شعر و ادب، بسيار شگفت‌انگيز است.
به گزارش قم نیوز، پیام حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی به جشنواره ادبی «شکوه امامت» ويژه ولادت با سعادت حضرت امام حسن عسکري (عليه‌السلام) در آران و بیدگل به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحيم

اللّهم صل علي الحسن بن علي بن محمد البر التقي الصادق الوفيّ و علي آبائه الطاهرين و علي إبنه الامام الحجة صلواة الله عليهم اجمعين

السلام عليکم و رحمةالله و برکاته

با عرض ادب و احترام به دانشمندان و شاعران و مادحان که در جشنواره ادبي «شکوه امامت» ويژه ولادت با سعادت حضرت امام حسن عسکري (عليه‌السلام) شرکت فرموده‌اند، و همچنين عرض تبريک به برگزارکنندگان محترم که براي اولين بار اين همايش مقدّس را برگزار مي‌نمايند، و اين افتخار بزرگ نصيب آنها در شهر ولائي آران و بيدگل شده است، نکاتي را تقديم مي‌نمايم:

يکي از آيات عظيمه انفسيه، ذوق و قريحه و طبع شعر و ميل به سخن‌سرائي موزون و سخن به نظم است که براي اهل معرفت و سخن‌دانان و اديبان، لذّتي بالاتر از همه لذائذ دنيايي است. شور و شوقي که شاعر دارد با هيچ شور و ذوق و علاقه ديگری قابل مقايسه نيست.

شعر و شاعري يکي از فنون جميله و آيات الهيه است که دلالت بر عالم غيب و باطن وجود انسان دارد و کمتر از آيات آسمان و زمين نيست، و در حقيقت مي‌توان گفت که شعر، خود يک کتاب بزرگ معرفت الله مي‌باشد.

اشعار شعرا در ستايش و سپاس خداوند متعال، در مدايح حضرت رسول اکرم و اهل بيت عليهم‌السلام، در مواعظ و نصايح و آداب و اخلاق، در بيان عظمت کائنات زمين و آسمان، و وصف طبيعت، و در رشته‌هاي مختلف فني شعر و ادب، بسيار شگفت‌انگيز است.

بايد همان طور که وقتي يکي از آيات تکوينيه ظاهري را مي‌بينيم، زبان به تکبير و تعظيم و ستايش قدرت الهي باز مي‌کنيم، از شنيدن اشعار شعراي بزرگ نيز، همين تسبيح و تعظيم را داشته باشيم.

سخن در اين‌باره بسيار زياد است که در وقت مناسب آن بايد گفته شود، و امروز بسيار خرسندم که در شهرستان ولائي و دارالمؤمنين «آران و بيدگل» که سابقه درخشان در تقديم شعر و ادب به ساحت مقدّس حضرات معصومين عليهم السلام دارد، اين همايش به مناسبت ميلاد مسعود يازدهمين ستاره درخشان آسمان امامت حضرت امام حسن عسکري (عليه‌السلام) برگزار مي‌گردد، و مادحين و شاعران، سروده‌هاي خود را به محضر قطب عالم امکان فرزند برومند آن امام يعني حضرت بقية الله الاعظم روحي و ارواح العالمين له الفداء تقديم مي‌دارند؛ ان‌شاء الله تعالي موجب خرسندي آن وجود مقدس گردد و مقبول درگاه ملک پاسبان آن امام همام باشد. و آخر دعوانا ان الحمدلله رب العالمين.

6 ربيع الثاني1438

لطف الله صافي

انتهای پیام/135

مرجع :خبرگزاری حوزه نیوز
شاعران باید پاسدار زبان فارسی باشند/ نباید از قرآن و روایات اهل بیت(ع) در شعر غافل بود

آیت‌الله سعیدی:شاعران باید پاسدار زبان فارسی باشند

به گزارش قم نیوز، آیت‌الله سید محمد سعیدی ظهر امروز در دیدار با دست‌اندرکاران کنگره ملی شعر ...

اولین همایش امام حسن عسکری(ع) افتخار بزرگی برای برگزار کنندگان آن است/شعر و شاعري يکي از فنون جميله و آيات الهيه است