کد مطلب : 24107
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۹:۴۷:۲۶
قم نيازمند ۳۰ حوزه علميه خواهران است
Share/Save/Bookmark

قم نیوز: مدير حوزه‌هاي علميه خواهران کشور با بیان اینکه در قم نيازمند ۳۰ حوزه علميه خواهران هستيم، گفت: حوزه‌هاي علميه نقشي اساسي در ارتقا فرهنگ و بهبود وضعيت ديني و مذهبي حال و آينده دارند بنابراين توجه به آنها ضروري است.
به گزارش قم نیوز، حجت‌الاسلام محمودرضا جمشيدي در ديدار شهردار قم اظهار كرد: آمادگي داريم با همه گزينه‌هاي شهرداري براي اعطام زمين به منظور ساخت حوزه علميه وارد تعامل شويم.
وي افزود: حداقل چهار قطعه زمين مورد نياز است و پيشنهادات شهرداري در ارائه زمين را مورد بررسي قرار خواهيم داد.

وی با بيان اينكه نقشي كه صفويه در شكل‌گير تمدن اسلامي در جغرافياي زمان خود و پس از آن داشت قابل انكار نيست گفت: در اين شرايط مسئولان جمهوري اسلامي هم بايد بينديشند كه چه كاري براي تمدن‌سازي اسلامي انجام داده‌اند.

عضو جامعه مدرسین حوزه ادامه داد: پذيرش مسئوليت در نظام اسلامي و در قالب مديريت‌‌هاي ملي و استاني و شهري فرصتي طلايي است كه در اختيار قرار گرفته و بايد به بهترين نحو از آن استفاده كرد.

وی با بيان اينكه در برخي شهرها در بهترين نقاط زمين‌هايي براي ساخت حوزه‌هاي علميه خواهران اختصاص داده شده است عنوان داشت: شهرداري‌ها و استانداري‌ها در اين زمينه همكاري لازم را در برخي استان‌ها و شهرها داشته‌اند.

حجت الاسلام جمشيدي خاطرنشان كرد: اگر مال و اموال را در راه دين و خداوند صرف كنيم آنگاه آثار و بركات آنها ماندگار خواهند شد.

وي ادامه داد: حوزه‌هاي علميه نقشي اساسي در ارتقا فرهنگ و بهبود وضعيت ديني و مذهبي حال و آينده دارند بنابراين توجه به آنها ضروري است.

مدير حوزه‌هاي علميه خواهران با بيان اينكه به دنبال جذب كمك‌هاي شهرداري در زمينه توسعه حوزه‌هاي علميه هستيم تصريح كرد: تلاش مي‌كنيم از اين طريق آورده‌اي هم براي شهر و استان داشته باشيم البته مديران شهرداري قم هم همواره توجه لازم را داشته‌اند.

وی با اشاره به طرح تفصيلي حوزه‌هاي خواهران در سراسر كشور عنوان داشت: شاخصه‌هايي در اين زمينه براي تمام حوزه‌ها تدوين شده و به ازاي هر ۳۰ هزار نفر يك كاربري حوزه‌هاي خواهران در طرح‌هاي جامع كشور پيش‌بيني و بخشنامه آن هم ابلاغ شده است و به اين ترتيب و بر اساس مصوبه شوراي عالي شهرسازي كشور، در قم نيازمند ۳۰ حوزه علميه خواهران هستيم.

حجت الاسلام جمشیدی بيان داشت: به دنبال اين هستيم در هر محله مجموعه‌اي فرهنگي و مذهبي به صورت عمومي براي طلاب و غير آنها راه‌اندازي كنيم.

هم افزايي لازم در برخي مسائل شهري قم وجود ندارد

شهردار قم نیز در این دیدار با بيان اينكه تبديل اراضي به بوستان و مراكز خدمات‌دهي به مردم نفعي براي شهرداري ندارد عنوان داشت: به همين دليل همه دستگاه‌ها و نهادها بايد همكاري لازم را داشته باشند.

محمد دلبري افزود: در مورد بلوار پيامبر اعظم(ص) زحمات زيادي كشيده شده و درخواست‌هايي براي ساخت مراكز فرهنگي، مدارس علميه و ... وجود دارد.

شهردار قم با بيان اينكه مديران شهري دغدغه معماري و كاربري‌هاي بلوار پيامبر اعظم(ص) را دارند گفت: اين آمادگي را داريم كه كار طراحي باغ موزه فقاهت را در اختيار مديريت حوزه علميه خواهران قرار دهيم و اين مديريت هم بخشي از ساختمان‌ها را به كاربري اداري براي خود اختصاص دهد.

وي ادامه داد: افتخار مي‌كنيم كه بتوانيم به حوزه‌هاي علميه خواهران و برادران خدمت كنيم؛ عقيده داريم كه اگر انسان كاري از دستش براي دين و توسعه حوزه‌هاي علميه بر مي‌آيد بايد انجام دهد.

دلبري با اشاره به واقعيت‌هاي موجود در شهر قم عنوان داشت: هم افزايي لازم در برخي مسائل استاني و شهري وجود ندارد.

شهردار قم با بيان اينكه مديران و مسئولان كشوري عقيده دارند مدارس علميه بايد با محوريت حرم مطهر در قم ساخته شوند گفت: در طرح بلوار پيامبر اعظم(ص) و خيابان‌هاي اطراف آن هشت مجتمع تجاري پيش‌بيني شده بود ولي مجتمع‌هاي ضلع پاييني بلوار به سمت حرم حذف شدند در حاليكه سوددهي بالايي براي شهرداري داشتند.

وي خاطرنشان كرد: در وضعيت موجود سردرگمي‌هايي ديده مي‌شود؛ حرم مطهر نقطه اصلي شهر قم است و بايد تمام طرح‌ها با محوريت اين مكان مقدس تدوين و اجرا شوند و در اين زمينه از معماري ايراني اسلامي بايد استفاده كرد در حاليكه كپي‌برداري از برخي طرح‌هاي كشورهاي ديگر در بعضي اماكن صورت گرفته است.

انتهای پیام/126

"سقائیان‌نژاد" شهردار قم باقی ماند

"سقائیان‌نژاد" شهردار قم باقی ماند

به گزارش قم نیوز، جلسه اعضای منتخب شورای اسلامی پنجم قم با حضور سید مرتضی سقائیان‌نژاد شهردار قم ...

قم نيازمند ۳۰ حوزه علميه خواهران است