کد مطلب : 5991
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۱ - ۱۱:۳۶:۴۸
محلی برای تفریح پولدارها؛
رنگین کمان، جای از ما بهتران!
جواد قاسمی ورجانی
Share/Save/Bookmark

قم نیوز: هر کسی که یکبار صابون این مجتمع توریستی تفریحی به تنش خورده باشد می داند که ورود به این مکان مساوی است با حداقل ۴۰ یا ۵۰ هزار تومان هزینه!
به گزارش قم نیوز، اینجا ابتدای بلوار غدیر است. درست چند ده متر بعد از پمپ بنزین مقابل تاسیسات کنترل از راه دور آب سالاریه. جایی که چشم هر رهگذری را به خود جلب می کند. کودک و بزرگ، زن و مرد و پیر و جوان. جایی نه برای همه مردم، بلکه برای افرادی خاص. البته این موضوع را می شود از اتومبیل هایی که در پارکینگ این مجتمع تفریحی وجود دارد، فهمید.

مجتمع تفریحی توریستی رنگین کمان تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در زمینی به وسعت ۱۰۰۰۰ متر مربع در سال ۸۷ احداث گردیده است. شهربازی، رستوان و کافی شاپ و ... از جمله امکاناتی است که در این شهربازی وجود دارد.

هر کسی که یکبار صابون این مجتمع توریستی تفریحی به تنش خورده باشد می داند که ورود به این مکان مساوی است با حداقل ۴۰ یا ۵۰ هزار تومان هزینه!

در این نوشتار قصد داریم از چند بعد وضعیت این مجتمع تفریحی – توریستی را بررسی کنیم:

۱– مجتمع تفریحی – توریستی رنگین کمان تنها مکان سرپوشیده ای در استان قم است که مردم می توانند در تمام فصول سال از امکانات آن استفاده کنند و یکی از دلایل رونق گرفتن این مجتمع نیز همین مسئله است. حال که مسوولین استان میزان استقبال مردم را از این گونه مکان ها دریافته اند، بهتر نیست که با حمایت از سرمایه گذاران در این بخش زمینه احداث چند واحد دیگر را در مناطق مختلف شهر قم فراهم کنند تا ضمن به وجود آمدن یک فضای رقابتی، خدمات ارائه شده در این اماکن به لحاظ کمی و کیفی افزایش پیدا کند.

۲– برای استفاده از وسایل بازی این مجتمع استفاده از کارت های اعتباری جایگزین خرید بلیط شده است، اما نه با همان قیمت بلیط های پارک ۷۲ تن یا شهربازی بوستان علوی و ... بلکه با قیمت هایی بسیار بالاتر. سوال اینجاست که چرا باید مردم این چنین تاوان نبود مکان های تفریحی سرپوشیده را در استان قم پرداخت کنند. آیا نظارتی بر تعرفه های وسایل بازی این مجتمع صورت می گیرد؟! اگر صورت می گیرد و اصلاح نمی شود به نظر ناعادلانه است و اگر نظارتی صورت نمی گیرد، ضروری است با سرعت نسبت به اصلاح قیمت های وسایل بازی این مجتمع اقدام شود تا زمینه استفاده همه اقشار مردم از امکانات آن فراهم گردد، نه اینکه این محل فقط مکانی برای تفریح پولدارها باشد.

۳ – رستورانی که در این مجتمع با یک برند خاص وجود دارد با قیمت های بسیار بالا پذیرای مردم است. به نظر می رسد غذاهایی که در این رستوران سرو می شود را نمی توان در قالب نرخی که تعزیرات برای رستوران ها و فست فودها در نظر گرفته است، گنجاند. البته این مشکل در بسیاری دیگر از فست فودها نیز قابل رویت است، اما در این رستوران بیشتر. در این خصوص نیز ضروری است تا مسوولین مربوطه با یک کار کارشناسی اقدام نمایند و قیمت های مصوبی را در نظر بگیرند تا اقشار کم درآمد، آرزوی حضور در این رستوران را در دل نداشته باشند. منوی این رستوران گویای همه چیز است؛ غذاهایی با اسامی فرنگی و قیمت های بالا. کافی شاپ این مجتمع نیز قصه ای با همین مضمون دارد.

۴ – مسئله دیگری که در این مجتمع به چشم می خورد و به هیچ عنوان نمی توان آن را با جو مذهبی قم مطابقت داد، حضور افرادی با حجاب های زننده است. غرفه داران این مجتمع همگی خانم هایی هستند نه با چادر، بلکه با مانتو! اين مكان تقریبا به كلكسيونی از مدهای به روز و غربی در شهر مقدس قم تبديل شده است . مشاهدات افرادی كه به اين شهر بازی سرپوشيده رفته اند حاكيست كه آهنگ هایی نیز با صدايی ملايم در سرتاسر اين مجموعه پخش می شود که چندان زیبنده شهر مقدس قم نیست. حال نکته اینجاست، در این برهه از زمان که دغدغه تمامی مسوولان کشور هجوم فرهنگ مبتذل غربی است و همگان می دانیم که این فرهنگ جوانان ما را به شدت تهدید می کند، چرا باید در یک شهر مذهبی، شهری که به فرموده مقام معظم رهبری "مادر نظام است" و چشم همه جهانیان به این شهر دوخته شده است، چنین مکان هایی وجود داشته باشد و هیچ گونه نظارتی هم بر آن صورت نگیرد.

البته نگارنده به هیچ عنوان مخالف وجود چنین اماکن تفریحی و توریستی در شهر قم نیست، بلکه برعکس وجود این اماکن را بسیار هم ضروری می داند. اما نه به این شکل! اگر دغدغه ما تقسیم عادلانه امکانات در سراسر شهر و استان قم است، باید مسوولین تدبیری بیاندیشند که این اماکن در نقاط مختلف شهر قم راه اندازی شوند و با نظارت دقیق بر خدماتی که در این اماکن ارائه می شود، زمینه حضور همه اقشار مختلف مردم را برای استفاده از خدمات آن فراهم کنند.

تفریح فقط برای یک قشر خاص نیست، همه مردم حق دارند که از امکانات موجود در شهر قم استفاده کنند. آیا غیر از این است که صاحبان این مجتمع از تسهیلات ارائه شده توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان قم و دیگر نهادهای مربوطه برای احداث این مجتمع استفاده کرده اند. اگر این چنین است پس باید همه مردم قم بتوانند از امکانات آن بهره مند شوند و حق آنان است که بتوانند در این امکان حضور پیدا کنند.

ناگفته ها بسیار زیاد و مجال ما در این نوشتار کم! از امیر مؤمنان علی علیه السلام روایت شده است که پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله فرمود: در شب معراج خداوند به او فرمود "ای محمد! دوست داشتن خدا، دوست داشتن فقیران و نزدیک شدن به ایشان است. (گفت: آن ها چه کسانی هستند؟ فرمود:) کسانی که به اندک خشنودند و بر گرسنگی شکیبایند و بر زندگی گوارا و سپاس گزارند و از گرسنگی و تشنگی شکایت نمی کنند و با زبانشان دروغ نمی گویند و بر پروردگارشان خشمناک نباشند و بر آنچه از دست داده اند، افسرده خاطر نمی شوند و به آنچه به دست آرند، شادمان نمی شوند. ای محمد! دوست داشتن من، دوست داشتن فقیران است. به فقیران و مجلس شان نزدیک شو تا تو را به خود نزدیک کنم و از ثروتمندان و مجلس شان دورشو که فقیران دوستان من هستند.

انتهای پیام/۱۰۵

هليا
۱۳۹۶-۰۱-۱۱ ۲۲:۴۹:۱۴
حالا چون قم شهر مذهبيه نبايد مكان تفريحي داشته باشه؟! اگر ما نخوايم شهرمون مذهبي باشه كيو بايد ببينيم !؟ نكنه نويسنده كه از قشر نون اخوند خور توقع داره كه خانوما با پوشيه و صورت ذغال ماليده بيان كار كنن !؟ كم مونده بارون باريدنم به فرهنگ غرب ربط بديد بسه چقدر ديگه ميخوايد تو عقب موندگي شنا كنيد واقعا براي اين سليت و نويسنده اين تاپيك متاسفم
محمد
۱۳۹۵-۰۵-۰۱ ۰۰:۳۷:۲۲
عالی بود
غلامرضا صالحی
۱۳۹۵-۰۲-۲۶ ۱۷:۴۲:۴۸
واقعا نظرات بسیار جالبی در ذیل این یادداشت نوشته شده که اگر به همراه یادداشت مورد بررسی قرار بگیره، تمام جوانب کار مشخص میشه. البته این یادداشت رو دیگه نباید مختص رنگین کمان دانست چرا که تقریبا همه مواردی که در این یادداشت و کامننت های زیر آن نوشته شده در دیگر مراکز تفریحی قم هم قابل مشاهده است.
یک کارگر سابق رنگین کمان
۱۳۹۵-۰۲-۰۸ ۱۶:۱۹:۵۴
به نظر شخصی بنده چند اداره و ارگان هستند که از وجه رسیدگی در کار این مجموعه واقعا کم کاری کردن
1-
اداره کار :
اگه قرار دادها و لیست حقوق و شرایط کاری اونجا و بررسی میکردن از کارگر اونجا سفته سفید امضا نمیگرفتن که بعد اتمام کار نره شکایت کنه و حق ش پایمال شه
2-
نیروی انتظامی :
متاسفم که یه دختر و پسر تو مکان عمومی از جمله پارک با رعایت حد و حدود نمیتونن اسوده باشن اما تو رنگین کمان فقظ یه مامور نیرو انتظامی هست اااااونم بصورت کاملا نماااادین !!!!
3-
سازمان گردشگردی
سازمان گردشگری که مجوز و اجازه کار ووو همچنین وام میلیونی(برای افتتاح اینجا) که از حق الناس بوده! چرا نمیاد بررسی که که ایا مواظین خود سازمان با مواظین رنگین کمان جور در میود یا نه !!!!
و چند جای دیگه که از حوصله خارجه
مردم کشور من انقلاب کردن که پای اجنبی و نماد هاش کوتاه بشه
نماد های اسلامی و قرآنی جاری و حاکم باشه
نه اینجا یه مکانی کنار گوش ما باشه که بیاد با پول خود مردم شهر مذهبی قم و با استفاده از رانت و بند پ
تمامی ارزش های دینی مارو نقض کنه
کمال تشکر و از دست اندر کاران قم نیوز
محمد علی
۱۳۹۵-۰۱-۲۹ ۱۷:۱۱:۱۰
سلام
از زمان نگارش این یادداشت بیش از 4 سال میگذرد ولی کماکان در مجموعه رنگین کمان شاهد همان مشکلات قدیمی هستیم فقط اینکه تراکم دستگاه ها بازی زیادتر شده و فضای مطلوب برای مراجعه کنندگان کمتر. واقعا باید به حال مردم قم دلسوزی کرد که به دلیل اینکه جای دیگری برای تفریح ندارند مجبور هستند به این مکان بی کیفیت و غیر استاندارد بیایند.
یاس
۱۳۹۵-۰۱-۲۵ ۱۱:۳۹:۳۲
متاسفانه به دلیل کمبود فضای تفریحی در شهر قم اکثر مردم به ناچار مجبور به استفاده از فضای رنگین کمان هستند همچنین ازنظر اینجانب رستوران این مجموعه از نظر کیفیت دارای غذاهای مطلوبی نیست و درواقع کسی که برای اولین بار ازاین غذا سرو کند متوجه می شود که پول خود را دور ریخته است
موسوی
۱۳۹۵-۰۱-۲۲ ۲۱:۰۰:۲۴
کاملا با نوشته و نظر شما موافقم نمی دانم آزادی برای ما وجود ندارند یا برای از ما بهتران افراد مذهبی حتی در شهر قم هم آزاد نیستند خود و فرزندانشان را به جاهایی که دوست دارند ببرنن حداقل یه شهر در کشور را برای افراد مذهبی پاک نگه دارند البته مسئولین بخواهند می توانند ولی ....
احمد
۱۳۹۵-۰۱-۱۰ ۲۳:۴۸:۰۶
به نظر من هم همین طوره که اینجا مکانی شده برای پولدارها که هر کاری دارند انجام بدهند متاسفانه هیچ نظارتی هم نیست البته باید گفت در هیچ یک از مراکز فرهنگی نظارتی وجود ندارد
سید
۱۳۹۴-۱۲-۰۷ ۰۷:۵۰:۲۲
انصافا خلاف انصافه. امکانات خوب برای پولدارها و بی پولها سرشون بی کلا!
گزارش خوبی بود انشا الله که مسئولین پیگیری کنند.
صفاری
۱۳۹۴-۱۲-۰۷ ۰۷:۲۹:۰۵
درمورد نظر یک روحانی: انچه بگندد نمکش میزنند وای به روزی که بگندد نمک
رضا
۱۳۹۴-۱۰-۱۳ ۱۵:۰۶:۲۶
حالاتوقم یه کسی اومده یه مکان تفریحی زده اینقدبگین تاپشیمون بشه ..بابابرامسافراکه خوبه
علی
۱۳۹۴-۰۹-۱۶ ۱۳:۵۳:۴۳
به عرض نگارنده خبر میرسانم تا آخر آذر همین مکان به قول شما ال و بل و ... توسط شهرداری محترم به خیابان تبدیل خواهد شد و خیال همه راحت میشه .
جای بسی تاسف و تاُمل
۱۳۹۴-۰۹-۱۵ ۱۱:۳۶:۴۱
سلام .خواهش میکنم گزارشی در مورد حمل خودرو با جرثقیل تهیه کنید .
حمل خودرو باید درصورتی انجام بگیرد که در حرکت خودروها مشکل ایجاد شود . ولی ما هر روز شاهد این هستیم که به جای جریمه ، خودرو منتقل میشود . دیروز ماشین من از کوچه ، با فاصله بیشتر از15متر از تابلو به پارکینگ منتقل شد .بعد از اعتراض ، گفتند جریمه را پرداخت کنید تا کارشناس به محل بفرستیم.جریمه پرداخت کردم ولی گفتن کارشناس اگه تشخیص دهد خلاف بوده دوبرابر جریه میشوید . بعد از اینکه قبول کردم باز هم کارشناسی نفرستادند و با لحن بدی صحبت کردند . متاسفانه جایی برای پیگیری نیست . آقایی اعتراض داشت که مادرش با دیدن جای خالی ماشینش ، فکر کرده ماشین به سرقت رفته و سکته کرده.
فرد دیگری اعتراض داشت که ماشینش صدمه دیده . متاسفانه با همه با لحن زشت صحبت میکردند . آن هم در شهری مثل قم که زائر زیاد دارد . آن هم افسری که مسئول پارکینگ داخل رودخانه قم هست . جاهایی که اکثرا اتومبیل های مسافران را توقیف میکنند.
در برگه حمل خودرو باید قسمت های آسیب دیده ماشین نوشته شود . ولی برای اینکه بعدا پاسخگو نباشند حتی قسمتهای سالم را آسیب دیده مینویسند
خواهشم اینست که حدالقل گزارشی در این زمینه تهیه کنید
با تشکر
مهدی
۱۳۹۴-۰۸-۲۶ ۱۲:۲۶:۵۹
هر کی پول داره کباب هر کیم نداره بویه کباب
طراحی سایت
۱۳۹۴-۰۸-۲۶ ۰۰:۱۴:۰۶
ممنون از اطلاع رسانی و گزارش خوبتون
رنگین کمان، جای از ما بهتران!