کد مطلب : 49727
تاریخ انتشار: يکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۷:۰۰:۰۰
مراسم بزرگداشت آیت الله العظمی احمدی فقیه برگزار شد
Share/Save/Bookmark

قم نیوز: همزمان با ایام شهادت مولای متقیان حضرت علی علیه‌السلام، سالگرد ارتحال آیت‌الله العظمی احمدی فقیه یزدی در قم برگزار شد.
به گزارش قم نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حاجی ابراهیم، عضو هیأت علمی دانشگاه امیرکبیر در این مراسم که با حضور آیات فیض گیلانی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه ، موسوی یزدی از اعضای دفتر مقام معظم رهبری در قم و احمدی فقیه و جمعی از فضلا و اساتید حوزه علمیه و پژوهشگران قرآنی برگزار شد، به تبیین شاخصه های ایمانی پرداخت.

عضو هیأت مؤسس دانشگاه اجتهاد با اشاره به تعاریف و شاخصه های ایمان مستقر و معارات در لسان روایات و احادیث، به اهمیت اخلاص در نیات و عمل و تأثیر آن در هدایت به مطلوب پرداخت و به تشریح بصیرت بخشی و بصیرت افزایی در مواجهه با مظاهر دنیا در جهت تقویت حضور در آستان ولایت و راه های جلوگیری از عدول و خروج از آن پرداخت.

وی با بیان روایتی مسأله توجه به شهوات در ابعاد مختلف آن را مورد دقت قرار داد و به توضیح مصادیقی از صدر اسلام که منج به خروج بعضی خواص از دایره ایمان شد، پرداخت.

یادآور می‌شود آيت‌الله العظمی احمدی فقيه يزدی (ره) از علمای طراز اول و برجسته حوزه علميه قم بود، وی با توجه به شوق سرشار و هوش فراوان و همّت بالا و با مشى قناعت و زهد در زندگى و رعایت تقوا و استقلال، با تکمیل مراتب علمى اجتهادى، در ضمن بحث‌های قوى با فقیهان ‌صاحب نظر در جلسات ویژه اعاظم، به بالاترین درجه‌ی فقهى علمى حوزه، یعنى اجتهاد مطلق رسید كه به تأييد بيش از ۳۰ تن از علماي نجف اشرف و قم و نیز چند تن از علمای اهل سنت رسيده است ؛ و آثار و تألیفات معظم له بیش از صد عنوان است.

ایشان از ابتداى نهضت انقلاب اسلامى همواره با حضرت امام خمينى‌(ره) همگام بود و در تحقق آرمان‌هاى ايشان تلاشِ نيكو داشت و در پی فعاليت‌‌های سياسی به همراه همسر و بعضى از فرزندانشان از سوى ساواك دستگير و زندانى مى‌شد.

از نكات برجسته زندگی علمی اين عالم ربانی، احيای «سنت جماعت در نماز عيد سعيد غدير خم» است كه در زمان معاصر، آن را به طرز با شكوهی احياء و اقامه فرمودند.
 
انتهای پیام / 136

مرجع :روابط عمومی موسسه آموزش عالی اجتهاد
مراسم بزرگداشت آیت الله العظمی احمدی فقیه برگزار شد